Roční kontrola handicapu

V tomto týdnu provedl náš STK Jan Šonka roční kontrolu HCP všem našim domovským členům. U 2464  hráčů není důvod k žádné změně HCP, u 35 hráčů dojde ke změně HCP (snížení nebo zvýšení) o 1-3 handicapové rány.

 

Proč se provádí?

V rámci roční kontroly by mělo dojít k posouzení, nakolik hráčův HCP odpovídá jeho skutečným výsledkům, a pokud jsou pro to důvody, i k patřičné korekci handicapu. Podchytí se tak případy, které jsou nějakým způsobem výjimečné a vymykají se tak principům zavedené handicapové metodiky.

 

Koho se týká?

Roční kontrola se týká všech hráčů majících EGA handicap. Pro ostatní hráče(bez hcp, profesionály) je z technických důvodů kontrolu také nutno provést (kvůli existenci odpovídajícího záznamu na serveru), ale ta je většinou čistě formální a nedochází při ní ke změně statusu ani výše handicapu.

 

Jaký je princip kontroly?

Nejprve se shromáždí všechny hráčovy výsledky od poslední kontroly resp. za poslední sezónu, a to včetně výsledků na 9 jamek, nesoutěžních výsledků a výsledků ze zahraničí. Pokud je jich méně než 8, postupuje se dále do historie, nejvíce však jen 2 roky zpět.

Všechny výsledky jsou přepočítány na porovnatelný indikátor, SGD = Standard Gross Differential, což je de facto hrubá ránová odchylka – i v případě, kdy hráč má jen bodový Stablefordový výsledek. Zjednodušeně vypadá vzorec takto:  SGD = EHCP + ND * 113 / SR, kde

Tyto odchylky jsou následně standardně statisticky zpracovány – vypočítá se průměr (AVG), odchylka (STD) a na základě stupňů volnosti tj. počtu kol a požadované hladině významnosti (99% pro zvýšení, 95% pro snížení) a charakteristik Handicapového systému (očekávaný výsledek není 36 bodů, nýbrž něco těsně pod Ochrannou zónou) se vypočítá handicapový rozsah LOW – HIGH, který koresponduje s odehranými výsledky. Následně se porovná aktuální hráčův handicap oproti tomuto intervalu. Pokud je hráčův handicap mezi LOW a HIGH je vše „v pořádku“. V opačném případě to zakládá důvod k případné úpravě příslušným směrem, přičemž nejmenší možnou (smysluplnou) úpravou je 1 rána.

 

Pokud byste potřebovali cokoliv dovysvětlit, neváhejte kontaktovat Jana Šonku.

Jan Šonka
STK GCHOS, head marshal
jan.sonka@golfhostivar.cz
728 517 019

 

Chci začít s golfem
Chci začít s golfem
Usnadníme vám vaše první golfové krůčky hostivařským areálem.
Členské slevy a výhody
Členské slevy a výhody
Staňte se součástí naší hostivařské rodiny a čerpejte své výhody ihned.
Magazín Golf Hostivař
Magazín Golf Hostivař
Vydáváme si vlastní golfový magazín v tištěné i online podobě. Zdarma.
Naše venkovní galerie
Naše venkovní galerie
Umění je naše láska o kterou se s vámi rádi u nás v areálu dělíme.