Tisk score karet

Máte zájem o score kartu s vašimi údaji a vyznačeným Stroke+? Rádi vám ji na přání před každou hrou vytiskneme. Pro turnajové hráče je máme připravené automaticky.
Co je Stroke+?

Ve zkratce: Počet teček vám znázorňuje na kterých jamkách máte zahrát kolik ran nad par tak, abyste hrál/hrála na svůj HCP. Tzn. o kolik ran navíc můžete zahrát, abyste na jamce měli nějaké stb. body.

 

 

 

HCP jamky

Také každá jamka na hřišti má svůj HCP, neboli svoji obtížnost. Tento HCP se na 18ti jamkovém hřišti označuje čísly 1-18. Tzn., že jamka s HCP 1 je nejobtížnější a naopak jamka s HCP 18 je nejlehčí. Tento údaj se někdy označuje jako pořadí nebo index jamek daného hřiště.

K čemu je tento údaj dobrý? HCP jamky má vliv na přidělování ran k dobru (naše černé puntíky), neboli rozdělení hracího HCP hráče na jednotlivé jamky hřiště. Pokud má hráč hrací HCP 36 na 18ti jamkovém hřišti, je vše jednoduché. Znamená to, že má na každé jamce 2 rány k dobru. Pokud má ale např. hrací HCP 41 pak na některých jamkách má k dobru 3 rány a na některých pouze 2 rány. K tomuto určení se používá právě HCP jamek.

Postupuje se následovně. Z HCP 41 rozdělíme na každou jamku po 2 ranách k dobru – tím použijeme 36 bodů z hracího HCP. Je třeba ještě rozdělit 5 bodů. Ty se přidělí na nejobtížnější jamky – tedy na jamky s HCP (indexem) 1-5. Takže na jamkách s HCP (indexem) 1-5 má hráč s hracím HCP 41 k dobru 3 rány a na zbylých jamkách (s HCP 6-18) má pouze 2 rány k dobru.

Stableford

Na většině amatérských turnajů se hraje na tzv. stableford body. Jde o bodování zahraného výsledku na každé jamce podle počtu odehraných ran podle následujícího:

 

počet ran na jamce / stableford body

Čtyři rány pod PAR / 6

Tři rány pod PAR / 5

Dvě rány pod PAR / 4

Jedna rána pod PAR / 3

PAR / 2

Jedna rána nad PAR / 1

Více než jedna rána nad PAR / 0

 

Pro dva hráče může být na jedné jamce PAR jiné číslo, právě díky hracímu HCP a rozdělení ran navíc na jednotlivé jamky podle jejich indexu. Jedná se o osobní par. K jednoduššímu počítání máme na scorekartách ty puntíky (stroke+).

Hráč s hracím HCP 0 musí jamku s PARem 3 zahrát právě na 3 údery, aby získal 2 stableford body. Ale hráči s hracím HCP 36 „stačí“ zahrát tuto jamku na 5 úderů, aby získal stejné 2 stableford body. Pokud se tedy hráči podaří zahrát tuto jamku za 4 údery, pak získává za tuto jamku 3 body.

 

Na první pohled to vypadá, že hráč s hracím HCP 36 je na tom lépe, ale všichni co golf hrají, vědí, že se oba nadřou stejně.

Co je ale na stableford systému důležité a skvělé? Pokud se hráči některá z jamek nepodaří, nejde o žádnou tragedii. Na této jamce sice nezíská např. ani jeden bod, ale na další jamce začíná znovu a nic se neděje.

Na konci hry se pak jednoduše spočítají stableford body za jednotlivé jamky a tyto body se sečtou. Tím získáme stableford výsledek za celou hru, ve kterém je již zohledněn hrací HCP hráče. Tzn., že takto lze porovnávat výsledky všech hráčů bez ohledu na jejich HCP a pohlaví – stableford systém (spolu s vlivem hracího HCP) a rozdělení odpališť toto zajistí.

Chci začít s golfem

Chci začít s golfem

Začínáte s golfem? Tato stránka by vám měla usnadnit první golfové krůčky hostivařským areálem.
Chci být členem

Chci být členem

Staňte se součástí naší hostivařské rodiny a čerpejte své výhody ihned.
Aplikace

Aplikace

Chcete mít aktuální informace po ruce? Stáhněte si naši aplikaci Golf Hostivař.
Magazín Golf Hostivař

Magazín Golf Hostivař

Zajímavosti, aktuality, reportáže v tištěné i online podobě.

Partneři areálu